۴ دسته بندی اهداف برای کمک به کشف اهداف واقعی

 

این روزها خیلی راجب هدف و هدف گذاری و مزیت ها و شیوه های آن صحبت می شود. همچنین انواع کلاس ها و کار گاه ها و دوره ها در مورد آن برگزار می شود. اما من در این مقاله سعی دارم از بعد دیگری به این موضوع نگاه کنم و به شما کمک کنم تا یک گره دیگر از طناب هدف گذاری تان را باز کنید.

اگر کمی با هدف گذاری و شیوه هایش آشنا باشید می دانید که چگونه باید یک هدف را مشخص کنید. اما اگر هم مثل من باشید یک دسته بندی مناسب از این اهداف انسجام بسیار زیادی به ذهن شما در جهت رسیدن به اهدافتان می دهد. به نظر من مسئله اساسی در بحث هدف گذاری شناخت خودمان است. شاید بپرسید چه ارتباطی دارد! خوب مسئله این است که ما خیلی اوقات چیز هایی را بعنوان هدف انتخاب کرده ایم که شاید جزئیات بسیاری را هم برای آن مشخص کردیم، اما به درستی ندانیم این هدف در کجای روح روان ما التیام بخش کدام نیاز، ضربه، عقده، میل به کمال، میل به زیبایی و… است. این شناخت کمک خواهد کرد تا انتخابی درست تر و اولویت بندی دقیق تر در هدف گذاریمان داشته باشیم تا در رسیدن به آنچه به نظر خودمان موفقیت محسوب می شود موفق تر عمل کنیم. مسئله مسئله ی ارزش هاست، گاهی اوقات با یک موشکافی درست خواهیم فهمید برخی چیز هایی که فکر می کنیم هدف اند ارزش های واقعی ما نیستند و مانع از هدر رفتن زمان ما خواهد شد. به خاطر این است که می گویم باید خودمان را بشناسیم.

 

در اینجا می خواهم یک دسته بندی ارئه دهم که که تلاش ما برای قرار دادن هدفمان در یکی از این دسته ها در شناخت ما نسبت به خودمان و در نتیجه تعیین اولویت ما نقش مهمی دارد.

سوالی که مطرح می شود این است که چگونه باید تلاش کنیم تا هدف را در یکی از این دسته ها قرار دهیم؟! جواب چرایی های اهداف، یا به عبارت دیگر ارزش اهداف است. آنها را مشخص کنید تا بتوانید به درستی یکی از این دسته ها را انتخاب کنید.

دسته اول:

اهداف مادی: اهداف مادی شما شامل اتومبیل، منزل، دفتر کار و به طور کلی کلیه اهدافی است که جنبه ی مادی ریالی دارد. توجه داشته باشید که خیلی از اهداف نیازمند صرف هزینه پولی هستن اما لزوما در این دسته قرار نمی گیرند. به همین خاطر به این دسته اهداف مالی نمی گوییم بلکه می گوییم مادی، چون اکثر اهداف ما مالی هستند اما لزوما مادی نیستند. با ذکر یک مثال این قضیه را روشن تر می کنم، مثلا شما می خواهید برای یکی از عزیزانتان هدیه بخرید تا او را خوشحال کنید، شما برای خرید هدیه نیاز به پول دارید اما این هدف جزو اهداف مادی نیست چون شما هدفتان ازین کار هدیه دادن و خوشحال کردن کسی است که دوستش دارین.

شاید به این مطلب نیز علاقه مند باشید
کجا هستیم؟

دسته دوم:

اهداف علمی-مقامی: شامل کلیه اهدافی است که در جهت کسب علم یا مقام و شهرت انتخاب می گردد و جنبه ی علمی و مقامی دارد. بعنوان مثال کسب مدرک دکتری رشته مدیریت یا رتبه اول المپیک شنا.

دسته سوم:

اهداف معنوی: این دسته شامل هدف هایی است که ارزش معنوی دارد، حال آنکه ممکن است برای ما بار مالی نیز داشته باشد، مانند مثالی که در دسته اول زده شد یا به طور مثال راه اندازی یک خیریه که دارای بار مالی می باشد اما ارزش آن معنوی خواهد بود. شاید هم هدفی بار مالی نداشته و فقط ارزش معنوی داشته باشد، مثل حفظ کردن کامل قرآن کریم و یا کمک داوطلبی چند ساعته به یک خیریه.

دسته چهارم:

اهداف تفریحی، نشاط و سلامتی: مشخصا اهدافی که ارزششان جنبه ی تفریحی و نشاط دارد یا در راستای کسب و یا حفظ سلامتی باشند در این دسته جا می گیرند. به طور مثال مسافرت، همه ی سفرها به جز سفر هایی که جنبه معنوی دارد. یا مثلا مراجعه به پزشک جهت مداوای بیماری، یا کم و زیاد کردن وزن نیز با توجه به اینکه لازمه ی سلامتی است در این گروه جا دارد و امثال این اهداف که ارزش آن ها جنبه تفریحی یا سلامتی دراد.

 

بعد از اینکه مشخص کردید هر کدام از اهدافتان در کدام دسته قرار می گیرد، حال نوبت قدم بعدی است. اولویت ها را مشخص کنید، ما به اندازه کافی برای تقلید اهداف دیگران یا رسیدن به هوس هایمان وقت نداریم، پس درست انتخاب کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.